Amfipoli News: New York Times: Έφηβοι και νεαροί στις ΗΠΑ ενδέχεται να εμφάνισαν μυοκαρδίτιδα μετά τη 2η δόση mRNA εμβολίων

Κυριακή, 23 Μαΐου 2021

New York Times: Έφηβοι και νεαροί στις ΗΠΑ ενδέχεται να εμφάνισαν μυοκαρδίτιδα μετά τη 2η δόση mRNA εμβολίων

 


Τα αμερικανικά Κέντρα Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (CDC) εξετάζουν αναφορές ότι ένας αριθμός εφήβων και νεαρών ενηλίκων που εμβολιάστηκαν κατά του κορονοϊού ενδέχεται να εμφάνισαν καρδιακά προβλήματα, ανέφερε χθες η New York Times, επικαλούμενη την ομάδα ασφάλειας εμβολίων της υπηρεσίας και στις ΗΠΑ έχει προκληθεί σάλος καθώς η κυβέρνηση Μπάιντεν έχει δώσει το "πράσινο φως" για εμβολιασμούς των νέων ανθρώπων.

Δεν υπήρξαν πολλές λεπτομέρειες από τα περιστατικά αλλά αναφέρθηκαν μόνο ότι υπήρχαν "σχετικά λίγα" κρούσματα και ότι μπορεί να μην έχουν καμία σχέση με τον εμβολιασμό. Η πάθηση, που ονομάζεται μυοκαρδίτιδα, είναι φλεγμονή του καρδιακού μυός και μπορεί να εμφανιστεί μετά από ορισμένες λοιμώξεις.

Η εξέταση των εκθέσεων από το C.D.C. βρίσκεται σε πρώιμο στάδιο και ο οργανισμός δεν έχει ακόμη καθορίσει εάν υπάρχουν ενδείξεις ότι τα εμβόλια προκάλεσαν την καρδιακή πάθηση. Έχει δημοσιεύσει κάποιες οδηγίες στην ιστοσελίδα της για τους γιατρούς και τους κλινικούς γιατρούς να είναι σε εγρήγορση για ασυνήθιστα καρδιακά συμπτώματα μεταξύ των νέων που μόλις είχαν λάβει τις ενέσεις τους.

«Μπορεί απλά να είναι σύμπτωση ότι μερικοί άνθρωποι αναπτύσσουν μυοκαρδίτιδα μετά τον εμβολιασμό», δήλωσε η Δρ Celine Gounder, ειδική μολυσματικών ασθενειών στο Bellevue Hospital Center στη Νέα Υόρκη. "Είναι πιο πιθανό κάτι τέτοιο να συμβεί τυχαία, καθώς τόσοι πολλοί άνθρωποι εμβολιάζονται αυτή τη στιγμή".

 Το Reuters δεν μπόρεσε άμεσα να επικοινωνήσει με τα CDC για να σχολιάσει το δημοσίευμα.

Υπήρξαν «σχετικά λίγες» περιπτώσεις και ενδέχεται να μην σχετίζονται καθόλου με τον εμβολιασμό, προσθέτει το δημοσίευμα, αναφέροντας μια ανακοίνωση της ομάδας ασφάλειας εμβολίων της αμερικανικής υπηρεσίας.

Η εξέταση βρίσκεται στα αρχικά στάδια και τα CDC δεν έχουν ακόμη προσδιορίσει εάν υπάρχει οποιαδήποτε απόδειξη ότι τα εμβόλια προκάλεσαν τα καρδιακά προβλήματα, ανέφεραν οι New York Times.

Το καρδιακό πρόβλημα φαίνεται να έχει εμφανιστεί κυρίως σε εφήβους και νεαρούς ενήλικες περίπου τέσσερις ημέρες μετά τη χορήγηση της δεύτερης δόσης τους είτε του εμβολίου της Moderna είτε των Pfizer/BioNTech, και τα δύο εμβόλια mRNA.

Νωρίτερα αυτό το μήνα, οι ΗΠΑ ενέκριναν το εμβόλιο Pfizer/BioNTech για παιδιά ηλικίας 12 έως 15 ετών ενώ και η κυβέρνηση εδώ έχει ανακοινώσει ότι θέλει να ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο.

 Πηγή: nytimes.com

Διαβάστε επίσης:



Δεν υπάρχουν σχόλια :

Δημοσίευση σχολίου